Sanal Sunucular ve Linode (Linode VPS)

Sanal Sunucular ve Linode (Linode VPS)

Herkese Merhaba. Bir önce ki yazımda Shared(Paylaşımlı) Hosting ve Türkiye konusunda sizlere kendi düşüncelerimden bahsetmitim. Sonuç kısmında ise bizim bu işi yapamadığımızı belirtmiştim. Yapamamızın nedeni bilgi eksikliği değil, kesinlikle değil. Yeterli bilgi birikimine sahip insanlar ülkemiz de çok şükür ki var. Bir önce ki yazımda sorunu konuşmuştuk, belki bir gün nedenlerini de tartışırız. Bu yazımız da ise, size alternatif seçeneklerimizi ve kendi VPS (Sanal Sunucunuzu) nasıl kurabileceğinizi anlatacağım. Sonda söyleceğim şeyi başta söyleyim, eğer bir sanal sunucunuz yok ise, size sırasıyla Linude, VulTR ve son olarakta DigitalOcean ı tavsiye ederim. 10.07.2017 tarihi itibariyle benim her üçünde de sanal sunucularım vardır. Herneuse, konumuza dönersek eğer öncelikle nelere ihtiyacımız var, onları belirleyelim.

 

 


 

İhtiyaçlarımız

 1. Mangal gibi Yürek 🙂 Cesaret arkadaşlar. Biraz Cesaret.
 2. VPS – Linode Tavsiyemdir.
 3. Notepad++
 4. PuttyGEN
 5. Putty
 6. Filezilla
 7. Debian ( Bir iki ayar yapacağız)
 8. Apache2 + MariaDB + php7 + PhpMyAdmin (Bir sonra ki yazı)

Hazırsak başlayalım.

1 – Cesaret

Bazı arkadaşlarım henüz Linux ile tanışmamış olabilirler. Fanboy culuk yapmanın anlamı yok ama bu bebeler biraz korka bilir 🙂 Linux-Unix dünyasına girdiğiniz de, sunucunuz gerçek hayatta DÜNYAYI DA DÖNDÜRSE , biz genel de siyah arkaplana sahip konsolda yanıp, sönen İmleç (Cursor) görürüz. Henüz bu dünyada hiç girmediyseniz, cesaretli olun. Elin adamı nasıl yapıyorsa, sizde yapabilirsiniz. Kimse bunu doğuştan öğrenmiyor yada ana karnından. Sen Aslansın, senden ne uçan ne de kaçan kurtulur. Sen aslansın, Yaparsın …

 

2 – VPS ( Linode Tavsiye Edilir.)

Gaz verme işlemi bittiğine göre, sırada anlatacaklarımı yapabileceğiniz, bir adet VPS lazım.  Sizlere aşağıda logolarını gördüğünüz 4 hizmet sağlayıcıyı önerebilirim.

 

Eğer bunlardan birinde bir hesabınız var ise, muhtemelen nasıl vps kurulacağını biliyorsunuz, hemen kendinize bir adet VPS oluşturabilirsiniz. Eğer yok ise, okumaya devam edin lütfen. Size bu 4 firma hakkında kısa bilgi vermek istiyorum. İçlerinden en yenisi VulTR (Kuruluş tarihi sanırsam 2014), en eskisi ise Linode (2003). Piyasa da ise Google Trend e göre en popüleri DigitalOcean. An itibariyle, resmi sitelerinde; VulTR : 100bin den fazla müşteri, DigitalOcean : 37.900.452 Droplet, Linode de ise; 400 binden fazla müşterisi var. OVH ise biraz daha farklı segmentte. VulTR, Linode ve DigitalOcean VPS satan firmalar. OVH ise alt firmalarıyla beraber (SoYouStart ve KimSufi ile) herşeyi satıyor. Yani OVH tan Dedicated Server da alabilirsiniz. OVH-KimSufi-SoYouStart bu üçünü de denedim,  açıkası sorun yaşamadım desem yalan olur. Her ne kadar size 4 firma da söylemiş olsam, size tavsiyem seçimlerinizi VulTR-DigitalOcean-Linode üçlüsünden yapmanız.

 

Devam edelim. VulTR-DigitalOcean-Linode üçlüsünden en eskisi Linode olmasına karşın, kısa zaman önce VPS fiyatı en ucuz olan DigitalOcean idi, hem kalitesi, hem fiyat/performans  oranıyla DigitalOcean bu işi sırtladı diyebiliriz. Rekabet sağolsun, Linode fiyatlarında indirime gitti, şuan bana göre Fiyat/Performans oranıyla en iyisi. Eğer Aylık $10 lık bir VPS alacak olsaydınız, size en iyisini Linode Veriyor. Aylık $10 ‘a 2GB belleği olan bir VPS veriyor.  Şuana kadar henüz hiç birine üye değilseniz, tavsiyem LİNODE olmak üzere istediğinize üye olabilirsiniz. Aşağıda ki Referans Linklerimi kullanarak üye olursanız hem siz hem de ben kazançlı çıkarız.

Linode Referans Linkim : Eğer Referans Linkimi kullanarak üye olursanız, ve 90 gün aktif olarak kullanırsanız ben ise $20 dolar kazanacağım.

VulTR Referans Linkim : Eğer Referans Linkimi kullanarak üye olursanız, Siz $20 dolar kazanacaksınız, ben ise $30 dolar kazanacağım.(Zaman sınırı vardır.)

DigitalOcean Referans Linkim : Eğer Referans Linkimi kullanarak üye olursanız, Siz $10 dolar kazanacaksınız, ben ise $20 dolar kazanacağım.

 


Eğer üye değilseniz, yukarıda ki Referans Linkimi tıklayarak üye olursanız, çok sevinirim.  Şimdilik üye olduğunuzu varsayıyorum. Size Linode yi tavsiye etmiştim, bende aktif olarak Linode yi kullanıyorum. Anlatımımı Linode ye göre yapacağım. Üye olduktan sonra Linode de oturum açın, gelen ekran da Add a Linode yazan yere tıklayın. Aşağıda ki resme bakabilirsiniz.

Küçük resim de görünmüyor ise, lütfen tıklayın.

Add a Linode bağlantısını tıkladıktan sonra, sırasıyla, Bir Plan Seçeceğiz ve VPS sunucumuzun barındırılacağı ülkeyi seçip Add this Linode yazan yere tıklayacağız. Bir ülke de birden fazla datacenter olabilir, örneğin Amerika. Böyle durumlar var ise, ülkeyi ve Datacenter ı seçiyoruz. Örneğin Fremont-CA, Dallas-TX, Newark-NJ, Atlanta-GA , hepsi ABD.

Resmi büyütmek için tıklayın.

Biz şimdilik test yapacağımız için, Plan olarak en uygun fiyatlı olanı(Linode 2048, Bakınız yukarıda ki resim) ve Konum olarakta ülkemize en yakın olanı (Frankfurt, DE-Bakınız yukarıda ki resim), seçeceğiz.  Son adımda da Add this Linode yazan yere tıkladıysak, bizi aşağıda ki resim gibi birşey görmeliyiz.

Ok ile gösterilen yere tıklayın,

Ok ile gösterilen yere tıklayın, OK nerede diye soracak olursanız, yukarıda ki resmi büyütün. Az önce yeni bir VPS ( LINODE ) ekledik. Ok ile gösterilen yere tıkladığımız da VPS ayarlarımızı yapabileceğimiz sayfaya gidiyoruz. Aşağıda ki resme bakınız.

Linode VPS Ayarları

Burada ki alanları size kısaca özetlersek;

Dashboard: Sanal sunucunuz ile ilgili, özet bilgilerin gösterildiği, kullanışlı bir ekran. Şuan sunucunuza işletim sistemi kurmadığınız için boş gözüküyor. İşletim sistemi kurduktan sonra, Sunucumuzu Kapatmayı yada Yeniden Başlatmayı buradan yapabilirsiniz, ayrıca sunucunuza ait, grafiksel özet bilgileri buradan takip edebilir, sunucunuzun Kullanım Durumu/Yoğunluğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Remote Access: Kısmında sunucumuzun Public ve Private/LAN Network bilgilerini görebiliriz. Aynı datacenter dan 2 adet sunucu alıp, LAN ile haberleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, bu ekranda iken Add a Private IP yazan yere tıklamak, ve sunucunuzu yeniden başlatmak.

Rebuild: Bu kısımda sanal sunucumuzun İşletim Sistemini seçebiliyoruz. İlk kurulumda ihtiyacımız oluyor. Image altında kurabileceğimiz işletim sistemlerinin listesi var. Bir göz atmanızda fayda var. Göz attıktan sonra, Image kısmında Debian 8 i seçin, Deployment Disk Size kısmına karışmayın, bırakın olduğu gibi kalsın, Swap Disk kısmında 512 MB yi seçin, Root Password kısmına ise Sanal Sunucunuzun Root kullanıcısının Şifresini yazın. Bu işlemleri yaptıktan sonra Rebuild yazan yere tıklayın. ( Not çalışan sunucuda yaparsanız, sunucunuzu formatlar, tüm datalarınızı kaybedersiniz. ) Böylece yeni oluşturduğumuz sanal sunucumuza işletim sistemi kurmaya başladık. Kurulum işlemi kısa sürer, siz bu makaleyi okumayı bitirmeden, kurulum işlemi on kere biter. O kadar kısa sürer yani. 🙂 Aşağıda ki resme bakabilirsiniz.

Rescue : Kurtarma kısmı, sunucumuz açılmaz ise, Kurtarma modunda sunucumuzu açmaya çalışabiliriz, yada sunucumuzun root şifresini unutursak buradan resetleyebiliriz. Her iki işlem içinde önce sunucumuzu kapatmamız lazım.( Dashboard da Shutdown yazan yere tıklarsanız, sunucunuz kapanır. Hiç sunucunuz yoksa, yada varsa bile, sunucunuza işletim sistemi kurmadıysanız, Dashboard da Shutdown, yada Reboot gibi bağlantıları göremezsiniz.)

Resize : Sunucunuz yetersiz gelirse, bir üst sunucuya upgrade edebilirsiniz. Yada macera aramak için de edebilirsiniz. Digitalocean dan farkı ise şu, Digitalocean da UPGRADE yaparsanız tekrar DownGrade yapamıyordunuz. Linode de ise böyle bir kısıtlama yok. Upgrade yaptıktan sonra, dilerseniz DownGrade de yapabilirsiniz. Bu özelliğini çok seviyorum 🙂

Clone : Sunucunuzun bir Kopyasını alabilir, başka bir datacenter da bulunan başka bir sanal sunucunuza taşıyabilirsiniz. Datacenter kısıtlaması olmaması harika. 🙂

Graphs : Sunucunuzun, disk, ram, cpu, bantgenişliği vs bilgilerini grafiksel olarak gösterildiği kısım.

Backups : Yedekleme aktif ise, yedeklerinizi burada bulabilirsiniz. Sunucunuzun başına birşey geldiğinde, burada ki yedeklerden geriye dönebilirsiniz. Dilerseniz, manuel olarak sizde Snapshot alabilirsiniz. Tabi bu özellik ayrıca ücretlendirilir. Gerçek dünyada Para-Para-Para, sanal dünyada ise Yedek-Yedek-Yedek. Bakınız aşağıda ki resim

Gerçek dünyada Para-Para-Para, sanal dünyada ise Yedek-Yedek-Yedek

Settings : Burası Display Settings, Shutdown Watchdog ve Email Alert Thresholds olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Sırasıyla;
Display Settings: kısmında, sanal sunucunuza bir Label ve Bir Grup atayabilirsiniz. Birden fazla sanal sunucuz var ise, faydalıdır.
Shutdown Watchdog: Sunucunuz her kapatıldığında size mail gönderir. Tabi Shutdown Watchdog Enable ise.
Email Alert Thresholds: kısmında, belirtilen durumlar, belirtilen oranlara çıktığında size mail gönderir. Örneğin CPU Kullanımı(CPU Usage) %90 olduğunda, size bilgilendirme maili gönderir.

Display Settings de, Label ve Grup olarak ben BenVeAlem yazdım ve Save Changes(Değişiklikleri Kaydet) yazan yere tıkladım. Aşağıda ki resme bakarsanız, sunucumun hazır olduğunu, Debian 8 işletim sisteminin kurulduğunu ve durumunun ise Kapalı(Power OFF) olduğunu görürsünüz.
 

 

Sanal sunucumuzun ayarlarına gidelim( Yukarıda ki ok ile gösterilen yere tıklayın) ve Boot yazan yere tıklayın. Arkanıza yaslanın, ekranda bir iki değişiklik olacak, onları izleyin. Sunucunuz başlar başlamaz sağ tarafta bulunan Server Status, kısmın da artık  Power Off değil, Running yazacak.

3 – Notepad++

Sizlere uzun uzun ne olduğunu nasıl kurulacağını anlatmayacağım. Sanırım ne olduğunu zaten biliyorsunuz. Windows ta bulunan Notepad in gelişmiş(Çok Gelişmiş) hali. Hızlıca resmi sitesine gidin, ücretsiz bir yazılım, kurulum dosyasını indirin, ve bilgisayarınıza kurun. Notepad++ Resmi Sitesi

4 – PuttyGEN

Daha fazla sunucu güvenliği için, bizler sitemize SSH ile bağlanırken yada sFTP bağlanırken ŞİFRE kullanmayacağız. Bunun yerine SERTİFİKA kullanacağız. Sertifika oluşturmaya yarayan minik, ücretiz bir program. Resmi sitesine gidin, puttygen.exe programını arayın, bulun, indirip, kurun. PuttyGen Resmi Sitesi

5 – Putty

SSH istemcisi/Client. SSH yardımıyla sunucumuza ister Parola istersek Sertifika ile bağlanmamızı ve sunucumuzu yönetmemizi sağlar. Resmi Sitesine gidiniz, putty.exe diye arattırınız(putty.exe (the SSH and Telnet client itself)), bulduğunuz programı indiriniz. Putty Resmi Sitesi

PuttyGen ve Putty için MSI (‘Windows Installer’) adlı bir dosya daha var. Eğer bu dosyayı indirip kurarsanız, hem Putty hem de PuttyGen ini kurmuş olursunuz. Yada tek tek kurun, takdir sizin.

6 – Filezilla

Ücretiz ( Allah bu açık kaynak kodculardan razı olsun ) harika bir FTP/sFTP istemcisi. FileZilla Resmi Sitesine gidin, programı indirip kurun, tabi bilgisayarınıza henüz kurulu değil ise, FileZilla Resmi Sitesi

 

7 – Debian

Geldik sunucumuzu yapılandırmaya. Bu ilk yapılandırma olacak. Kurulum işlemi için, bir sonra ki yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Bu kısım biraz uzun olacak bu nedenle yapacaklarımızı madde madde yazim.

 • PuttyGen ile Sertifika oluşturacağız.
 • Putty ile sunucumuza bir kerelik parola yardımıyla bağlanacağız.
 • Sunucumuzda bir iki ayar yapacağız.

Hazırsak başlayalım.

PuttyGen ile Sertifika oluşturma

İndirdiğiniz/Kurduğunuz PuttyGen programını açın. PuttyGen çeşitli formatlarda SERTİFİKA oluşturmaya yarayan bir program. Tam adı Putty Key Generator. Eğer daha önce kullandıysanız, zaten ne yapacağınızı biliyorsunuz, eğer daha önce PuttyGen i kullanmadıysanız, aşağıda ki resme ve numaralara bakınız. 

— Öncelikle oluşturacağımız Sertifika/Key dosyamızın türünü seçiyoruz. SSH-2 RSA yı seçin. (1 Numara ile gösterilen yer.)

— Oluşturacağımız Sertifika/Key dosyamızın türünü seçtikten sonra, BİT seçiyoruz. 2048 BİT ile şifreleyeceğiz. (2 Numara ile gösterilen yer.)

— Sertfika şifreleme algoritması ve BİT ini de seçtikten sonra Generate yazan yere tıklıyoruz.(3 Numara ile gösterilen yer)

— Generate yazan yere tıkladıktan sonra, yukarıda dolan/dolmaya çalışan bir Yeşil Bar çıkacak. Yukarıda Key ile gösterilen Dikdörtgen alan içerisinde Mouse/Farenizi rastgele gezdirin. Siz farenizi bu alanda gezdirdikçe, PuttyGen rastgele key üretip, sertifikamızı oluşturacak.(4 numaralı resimde gösterilen, dikdörtgen alan da, farenizi hareket ettirin.)

— Save Public Key ve Save Private Key şimdilik PASİF, ama yukarıda ki işlemi bitirdiğimiz de, yeşil bar tam dolduğunda aktif olacak. Bu butonlar aktif olunca, Masaüstünüze DemoServerKeys diye bir klasör oluşturun.

Save Public Key yazan yere tıklayın, DemoServerKeys klasörü içerisine, public_key ismini verin ve Kaydet/Save yazan yere tıklayın.( 5 Numara ile gösterilen yer.)

Save Private Key yazan yere tıklayın, karşınıza Private Key inizi PassSPhrase koruması olmadan kayıt etmek istiyormusunuz şeklinde birşey gelecek Yes/Evet e tıklayın ve  DemoServerKeys klasörü içerisine, private_key ismini verin ve Kaydet/Save yazan yere tıklayın.( 6 Numara ile gösterilen yer.)

— Public ve Private Key lerimizi kayıt ettik. Geldik PuttyGen ile son ve önemli adımımıza. Masaüstünde oluşturduğunuz DemoServerKeys klasörünün içerisinde bir adet Yeni Metin Belgesi dosyası oluşturun. Oluşturduktan sonra ismini authorized_keys şeklinde değiştirin. Yukarıda ki resimde gösterilen 4 numaralı dikdörtgen içerisinde ssh-rsa başlayan bir satır var. Bu satırı hiç atlamadan en başından en sonuna düzgünce seçin, kopyalayın.(CTRL-A çalışmaz Klavye/Fare yardımıyla düzgünce seçin, kopyalayın).  Yeni oluşturduğunuz authorized_keys dosyasını Notepad++ ile açın ve kopyaladığınız satırı, bu dosya içerisine Yapıştırın.

Butün bu işlemleri bitirdiğimiz de elimiz de 1 adet klasör(DemoServerKeys) ve bu klasörün içerisinde 3 adet dosya(public_key, private_key ve authorized_keys) olacak. Bakınız aşağıda ki resim;

Sertifika dosyalarımız hazır. Artık sunucumuza Putty yardımıyla bağlanabiliriz.

Putty ile sunucumuza bir kerelik parola yardımıyla bağlanma

Putty programını açın. Bir kerelik parola yardımıyla sunucumuza bağlanacağız. Bağlandıktan sonra sunucumuzda bir kaç işlem yapacağız. Ve bundan sonra SERTİFİKA Yardımıyla bağlanacağız. Öcenlikle aşağıda ki resme bakın. Anlatımımı aşağıda ki resime göre yapacağım.

— Öncelikle sunucunuzun IP adresini Host Name kısmına yazın.. (1 Numara ile gösterilen yer. Sunucunuzun IP Adresinizi Linode de Remote Access Public Network > SSH Access kısmından öğrenebilirsiniz.)

— Her seferinde sunucumuzun IP adresini yazmamak için, Saved Session kısmına bir isim verin. Örneğimiz de Ben BenVeAlem_VPS ismini verdim. (2 Numara ile gösterilen yer.)

— Save Session a bir isim verdikten sonra Save yazan yere tıklayın, (3 Numara ile gösterilen yer)

— Save butonuna tıkladıktan sonra, verdiğiniz isim 4 numaralı gösteriken alana gelmeli (4 Numara ile gösterilen yeri kontrol ediniz. Verdiğiniz isim buraya gelmeli.)

— Kayıt etme işlemini tamamladık. Artık ne zaman istersek, IP Adresi girmeden BenVeAlem_VPS üzerine çift tıklayarak bağlanabiliriz. Hazır olduğumuza göre, Open yazan yere tıklayın, İlk defa bağlanacağınız için Putty Security Alert diye bir ekran gelecek, Yes/Evet e tıklayın, ve sizi aşağıda ki gibi bir resim karşılayacak.

Sunucunuzu kurarken, verdiğiniz şifreyi aklınızda/bir kenarda tutun. Login as kısmına root yazın Enter tuşuna basın. Daha sonra sizden girdiğiniz kullanıcının(root kullanıcısının) şifresini isteyecek. Şifreyi yazın.(NOT:Şifre siz yazarkende görünmeyecek. Görünmese dahi, şifrenizi tam yazın, ve bittikten sonra Enter tuşuna basın.).

 

Eğer herşey sorunsuz gittiyse, root kullanıcısının şifresini unutmadıysanız, ssh ile oturum açma işleminiz gerçekleşecek ve sizi aşağıda ki gibi bir resim karşılayacak;

Her zaman, istisnasız her zaman, yeni bir sunucu kurduğunuzda ilk yapmanız güncellemek. Bizde öyle yapacağız. Aşağıda ki komutu kopyalaın. Putty penceresine gelin, Yapıştırın. Control-V ile yapıştıramazsınız. Yapıştırma işlemi için Shift-Insert, tuş kombinasyonunu kullanın.

 

apt-get update && apt-get upgrade -y

Bu komutu yazdıktan sonra, Debian kendini güncelleyecek, Eğer Sertifika yada Kernel güncellemesi var ise, size ayrıca bilgi verecek. Bu makaleyi yazdığım tarihte, böyle bir güncelleme var. Bu yazıyı aylar/yıllar sonra okuduğunuzda böyle bir güncelleme olmaya bilir. Dolayısıyla sol tarafta gördüğünüz ekran size gelmeye bilir.

 

Bu Ek Bilgi den çıkmak için klavyenizden q tuşuna basın(Q) q tuşuna bastıktan sonra, debian güncelleme işine kaldığı yerden devam edecek. İkinci yapmamız gereken şey ise, sunucumuzun Adını ve Domain ini değiştirmek(FQDN).

 

Öyleyse ismi değiştirmekle başlayalım. Windows ortamına hepimiz az yada çok aşina olduğumuz için birçok şeyi Windows ta yapmak çok kolay. Örneğin bir dosyayı NotePad ile yada Notepad++ ile açıp düzenlemek çok basit bir işlem. Linux dünyasında da Notepad/Notepad++ benzeri editörler var. Örneğin Vi güçlü bir editördür. Biz Vi editörünü kullanmayacağız. Bunun yerine Debian ile birlikte gelen Nano editörünü kullanacağız.

 

Aşağıda verdiğim komut etc dizinin de bulunan hosts dosyasını, Nano editörü ile düzenlemek istediğimizi anlatıyor. Uzun-uzun yazdığım için sıkılabilirsiniz, bunun için üzgünüm. Amacım yazdığınız komutun ne anlama geldiğini hiç bilmeyene öğretmek.

nano /etc/hosts

Bu komutu çalıştırdıktan sonra, aşağıda ki gibi bir ekran göreceksiniz. Sunucumuzun adını buraya yazacağız.

127.0.0.1    localhost
127.0.1.1    debian

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1   localhost ip6-localhost ip6-loopback
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters

Yukarıda gördüğünüz ekran da debian yazan yere Türkçe karakter ve boşluk olmadan bir isim verin.Ben srv ismini vereceğim. Bu işlemi tamamladıktan sonra, ekran aşağıda ki gibi olmalı.

127.0.0.1    localhost
127.0.1.1    srv

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1   localhost ip6-localhost ip6-loopback
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters

Değişikliği yaptıktan sonra Kayıt Edip, Çıkacağız.
— Öncelikle Control-X tuşuna basın. Nano da aşağıda “Save modified buffer (ANSWERING “No” WILL DESTROY CHANGES) ?” bir soru görmelisiniz. Seçenekleriniz ise şunlar. Yes, No, Cancel.

Y tuşuna basarsanız, Kaydetmek istediğinizi belirtirsiniz.
N tuşuna basarsanız, Kaydetmek istemediğinizi belirtirsiniz.
C tuşuna basarsanız, Çıkmak istemediğinizi, bir süre daha bu dosyada çalışacağınızı belirtirsiniz.

Y tuşuna basalım. Dikkat ederseniz. Y tuşuna basar basmaz, aşağıda ki ekran değişti ve ” File Name to Write: /etc/hosts ” şeklinde bir ibare geldi. Nano nun bize söylemeye çalıştığı şey şu. Yaptığın değişiklikleri /etc/hosts dosyasına yazacağım. Eğer onaylıyorsan Enter tuşuna bas. Bu yaptığın değişiklikleri istersen başka bir dosya olarakta kayıt edebilirsin.

Oraya birşeyler yazarsanız örneğin klavyeden 123 tuşuna basarsanız, /etc/hosts dosyası olduğu gibi kalır ve yaptığınız tüm değişiklikler /etc/hosts123 dosyasına kayıt edilir. Biz bunu istemiyoruz. Biz yaptığımız değişikliklerin /etc/hosts dosyasına yazılmasını istiyoruz. Direk Enter tuşuna basın. Böylece yaptığınız değişiklikler /etc/hosts dosyasına kayıt edilecek ve sizde nano dan çıkıp ssh konsoluna döneceksiniz.


Nano da bir dosya nasıl açılır, nasıl kayıt edilir. Yada yanlışlıkla bir değişiklik yaparsanız, yaptığınız bu değişikliği nasıl iptal edersiniz.Bunları öğrenmeniz önemli. Eh artık nano da nasıl kayıt edeceğimizi ve nasıl düzenlemeden çıkacağımızı biliyoruz. Öyleyse sunucumuzun domain ismini değiştirebiliriz. Aşağıda ki komutu yazın.

nano /etc/hostname

 

Sizin sunucunuzun hostname i debian. Ben bunu benvealem.com şeklinde değiştireceğim. Bu değişikliği yaptıktan sonra, ekranınız aşağıda ki gibi olmalı;

Siz istediğiniz domain adını verebilirsiniz. Bu işlem bittikten sonra, Kayıt Edin ve Çıkın. Henüz nano da nasıl Kayıt Edilir/Çıkılır ı bilmiyor iseniz, yukarıyı tekrar okuyun.

 

Hatırlarsanız, PuttyGen ile SERTİFİKA oluşturmuştuk. Şimdi oluşturduğumuz bu sertifikaları kullanacağız. Öncelikle bir klasör oluşturalım

mkdir /root/.ssh

Bu komut ile, root kullanıcısının home dizinine .ssh adlı bir klasör oluşturduk. Linux te bir dosyanın yada bir klasörün başında NOKTA var ise, bunun anlamı, bu dosya yada klasör gizlidir. Şimdi bu gizli olan .ssh klasörünün içerisinde bir adet dosya oluşturacağız. Oluşturacağımız dosyanın adı authorized_keys ve bu dosyayı da nano ile açacağız. Dosyayı oluşturmak ve nano ile açmak için aşağıda ki komutu çalıştırın.

nano /root/.ssh/authorized_keys

Hatırlarsanız, masaüstünüz de DemoServerKeys adlı bir klasör oluşturmuş idik ve bu klasörün içerisinde 3 adet dosya(public_key, private_key ve authorized_keys) dosyaları vardı. Masaüstünüz de bulunan DemoServerKeys  klasöründe ki authorized_keys dosyasını açın. İçerisinde ki herşeyi kopyalayın. Putty ekranına gelin, yapıştırın. ( Hatırlayın, Yapıştırmak için Control-V yerine, Shift-Insert kullanıyoruz). Yapıştırdıktan sonra yaptığınız değişiklikleri  Kayıt Edin ve nano editöründen Çıkın.

 

 

Tekrar Masaüstünüze gelin. Zaten halihazırda bir adet Putty ile sunucunuza bağlısınız. Şimdi İkinci bir Putty açın. Sunucumuz ile ilgili ayarları daha önce putty de yapmış ve kayıt etmiştik. Öncelikle bu ayarları geri çağıralım. Bunun için Saved Session da bulunan ve benim BenVeAlem_VPS yazdığım şeyi seçin(Siz ne yazdıysanız onu seçin), Load butonuna tıklayın. Sırasıyla;

— Putty de sol tarafta bulunan Connection > Data yazan yere tıklayın. Auto-Login username kısmına root yazın

— Putty de sol tarafta bulunan Connection > SSH > Auth yazan yere tıklayın. Private key file for authentication yazan yerde bulunan Browse butonuna tıklayın, DemoServerKeys içerisinde bulunan private_key dosyanızı seçin.

 

— Putty de sol tarafta bulunan Session yazan yere tıklayın. Yaptığınız bu ayarları saklamak için. Save yazan yere tıklayın. Hatırlarsanız daha önce sadece IP adresini kaydetmiştik. Şimdi otomatik kullanıcı adımızı ve private_key imizi de tanıttık. Artık bize şifre sormadan bağlanmamız lazım. Kaydettikten sonra Open yazan yere tıklayın. Şifre sormadan oturum açabiliyorsanız. Herşey düzgün demektir.

Bu işlemi yapamayanlar aşağıda ki resme bakabilirler;

 

8 – Apache2 + MariaDB + php7 + PhpMyAdmin

Mevcut makale, mavcut haliyle bile çok uzun bu nedenle bu kısmı sonra ki yazıda anlatmayı düşünüyorum.

Özet

Mevcut makale, mavcut haliyle bile çok uzun bu nedenle bu kısmı sonra ki yazıda anlatmayı düşünüyorum.


Yazıda minik bir hata var. host ve hostname kısmı güncellenecek