Internet Yasakları Üzerine  VPN Server Kurulumu

Internet Yasakları Üzerine VPN Server Kurulumu

Bu haftasonu, sanki uzun zamandır bloğumu güncellemediğimi düşünüp, kendimi huzursuz hissediyordum.  Yazacak bir çok konu var. Acaba ne yazmalıyım diye düşünüyordum. Her neyse. Sabah kalktım,  Wikipedia ya girim dedim. Hoş normalde wikipedia ‘ya pek sık girmem. Giremedim, sayfa açılmadı ama pekte önemsemedim. Daha sonra girerim diye düşündüm. Sonra her zaman yaptığımı yaptım,  takip ettiğim yazarlar acaba neler yazmışlar diye sık ziyaret ettiğim haber sitelerine bakmak istedim. Genelde haber sitelerine bazı yazarları okumak için girerim. Haberi de orada gördüm. Wikipedia yasaklanmış. Acaba neden? İnanın artık öyle bir bıkkınlık oluştu ki, neden yasaklandığını okumak dahi istemiyorum. İyi tarafı da şu, bugün ki yazacağım konu belli oldu.

 

 

 

İnternet ortamı; yapısı itibari ile merkezi bir kontrolden uzak, dağıtık bir ağdır, bu sebeple tamamen bir denetim içerisine sokulması, yapıyı tamamen ortadan kaldırmak veya değiştirmekle hemen hemen eş değerdir ve neredeyse imkansızdır. Biz her ne kadar İnterneti kontrol etmek imkansızdır desekte bazıları denemekten bıkmıyor. 2008’de engellenen site sayısı 835’ken, bu sayı 2011’de 6.506, 2013’te ise 15.418 olarak açıklandı. Bu yıl erişime engellenen site sayısı 50.918 olarak açıklanırken, 51.043 site için erişime engelleme kararı verildiği belirtildi. Şuan için bu rakam nedir, 100.000 olmuş mudur bilmiyorum. Ama istatistiklere bakarsak bu engellemelerin artarak devam edeceğini söyleyebiliriz.

 

Peki bunu nasıl aşarız.

Size yasaklarla ilgili minik bir açıklama yapmak, istiyorum. Bütün herşey DNS ile başlıyor. DNS nedir sorusuna gelince, evlerimiz de kullandığımız Çamaşır Makinelerini düşünün. Çamaşır makinelerimize Kirlileri atarız, o bize Temizler verir. DNS de bunun gibidir, siz site adresini yazarsınız, örneğin www.facebook.com, o size IP adresini verir. Yasakları ilk böyle aşmıştık. Madem otorite dnsleri kontrol ediyor. Girdiğim sitenin gerçek ip adresi yerine bana başka bir IP adresi veriyor, bende DNS sunucusunu değiştiririm. Örneğin Google DNS sunucularına yazarım. Böylece istediğim sitelere girerim. Bu yöntem uzunca bir süre çalıştı, lakin bir süre sonra DNS Spoofing ile otorite bizim ile dns sunucumuz arasına girdi. Kontrolü eline aldı. Haliyle bu yöntem bir süre sonra çalışmamaya başladı.

 

İkinci yöntem olarak ise bizler VPN i denedik. Çokda başarılı olduk. Ama otorite üstüne vazife çıkardı, VPN Hizmeti satan firmaları ve tüm IP adreslerini engelledi. Hoş hala banlanmayanlar var ama, yakında tümünü banlayacaklarından eminim. Zenmate buna bir örnek. Yasaklı sitelere girmek için kullanılan Zenmate ülkemiz de komple yasaklı hale geldi. Buradan şunu açıkça görebiliriz. Birileri ısrarla yasaklıyor, birileri de ısrarla yasağı aşmaya çalışıyor, her seferinde yeni yöntemler işin içine giriyor. Peki bundan sonra ne olacak ?

 

Kendi VPN Sunucunuzu KURUN!

Bana göre bu yöntem otorite tarafından aşılamaz. Size nasıl olduğundan bahsedim, VulTR, Linode, DigitalOcean yada diğer firmalardan birinden bir adet VPS sunucusu alın. Bir VPS Sunucusu Aylık 5$. İstediğiniz gibi kullanın. Tabi bu makaleye göre, kendi VPN sunucunuzu kurun. Fark ne derseniz? Zenmate in ip adresleri biliniyor, otorite bunları yasaklaya bilir, ama sizin aldığınız VPS sunucusunun IP adresini bilmesi aslında imkansız.

 

 

Nasıl VPN Server Kurabilirim.

İnanın çok basit. Tek yapmanız gereken, bir adet VPS almak, ve aşağıda yazdıklarımı yapmak. Az sonra işin teknik kısmına geçeceğiz. Ama önemli bir nokta var, oda şu. VPS sunucunuzun lokasyonu önemli. Hollanda yada Fransa yada Almanya lokasyonundan alabilirsiniz. VulTR, Linode, DigitalOcean yada diğer firmalarda bu seçenek var. Size alırken, sunucunuzun lokasyonunu sorar. İstediğiniz bir yeri seçin. Ben kurulumları Debian 8 Jessie ye göre anlatacağım. VPS sunucunuza Debian 8 Jessie kurmayı unutmayın.

 

İstediğim lokasyondan bir adet VPS aldım. Ben hazırım

Öyleyse bizde hazırız, yapmanız gereken ilk şey, sunucunuza putty ile bağlanın ve aşağıda ki komutu çalıştırın.

apt-get update && apt-get upgrade -y

Bu komut suncumuzu güncelleyecek. İşlem bittikten sonra aşağıda ki komutu çalıştırın. Böylece gerekli olan uygulama sunucumuza kurulacak.

apt-get install pptpd -y
update-rc.d pptpd defaults
echo "localip SUNUCUNUZUN_LOKAL_IP_ADRESI" >> /etc/pptpd.conf
echo "remoteip 10.0.0.100-200" >> /etc/pptpd.conf
echo "ms-dns 8.8.8.8" >> /etc/ppp/pptpd-options
echo "ms-dns 8.8.4.4" >> /etc/ppp/pptpd-options

Aşağıda ki komut önemli. VPN sunucumuza bağlanırken bir adet kullanıcı adı ve bir adette şifre gireceğiz. Ben örnek olarak kullanıcı adını için username ve şifresini de Sifre123456 olarak ayarlayacağım. Siz bu kısım da istediğiniz kullanı adını ve şifresini girebilirsiniz. İleri de VPN sunucumuza bağlanırken bu bilgileri kullanacağız.

echo "username * Sifre123456 *" >> /etc/ppp/chap-secrets

Kaldığımız yerden devam. Aşağıda li komutların hepsini kopyalayın, tek seferde yapıştıp, cerin coşkuyu 🙂

service pptpd restart
echo "net.ipv4.ip_forward=1" >> /etc/sysctl.conf
sysctl -p
iptables -I INPUT -p tcp --dport 1723 -m state --state NEW -j ACCEPT
iptables -I INPUT -p gre -j ACCEPT
iptables -t nat -I POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE
iptables -I FORWARD -p tcp --tcp-flags SYN,RST SYN -s 10.0.0.0/8 -j TCPMSS  --clamp-mss-to-pmtu

Ve son olarakta aşağıda ki komutu çalıştırın;

service pptpd restart

Hepsi bu kadar arakdaşlar. Yukarıda SUNUCUNUZUN_LOKAL_IP_ADRESI yazan yere, VPS sunucunuzun lokal ip adresini yazacaksınız. Aldığınız yere göre değişiklik göstermekle birlikte ben Linode de lokal ip adresinizi şu şekilde bulabilirsiniz: Linode web sitesine gidin, VPN sunucunuzun ayarlarına gelin. Remote Access kısmına gidin. Açılacak sayfa da aşağıda Private/LAN Network yazan yere tıklayın, Private IPs None – Add a Private IP yazan yeri bulun Add a Private IP yazan yere tıklayın. Bu işlemi yaptıktan sonra, size sunucunuzun lokal ip adresini verecek(Örneğin : 192.168.128.57). Size verdiği IP adresini kopyalayın, ve yukarıda SUNUCUNUZUN_LOKAL_IP_ADRESI yazan yere yapıştırın.

Son Ayarlar

Ben ingilizce kullanıyorum, ve işletim sistemim de Windows 8.1 buna göre son adımları anlatacağım. Siz windows 7 yada Windows 10 kullanıyorsanız biraz farklı olabilir. Ama eminim biraz uğraş ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Ekranın en altında, en sağda bulunan Ağ Simgesine tıklayın.

 

Bu işlemi yaptıktan sonra yeni bir pencere açılacak ve sizi aşağıda ki gibi bir ekran karşılayacak.
Set up a new connection or network yazan yere tıklayın. Sizi aşağıda ki gibi bir ekran karşılayacak.

 

Connect to workplace yazan yeri seçin, Next yazan yere tıklayın. Sizi aşağıda ki gibi bir pencere karşılayacak.

Use my Internet connection yazan yere tıklayın. Sizi aşağıda ki gibi bir ekran karşılayacak.

 

Internet Address kısmına sunucunuzun gerçek ip adresini yazmalısınız. Linode panelinizden sunucunuzun ip adresini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Sunucunuzun gerçek IP adresini ilgili yere yazdıktan sonra  Create yazan yere tıklayın. Böylece ekran kapanacak. Son bir kaç ayar kaldı. Tekrar Network ayarlarından, Change adapter settings yazan yere tıklayın, Aşağıda ki resme bakın.

Change Adapter settings yazan yere tıkladıktan sonra sizi aşağıda ki gibi bir pencere karşılayacak. VPN bağlantınızı bulun, sağ tuş ile tıklayın, Properties yazan yere gelin. Bakınız aşağıda ki resim.

 

Aşağıda ki adımlar önemli, aşağıda ki adımları yaptıktan sonra artık VPN sunucumuza bağlanabiliriz. Lütfen aşağıda ki resmi dikkatlice inceleyin ve aynı ayarları sizde yapın.

 

 
Artık hazırız. VPN bağlantımızı yapabiliriz. Ekranın en altında sağda bulunan ağ simgesine SOL tuş ile tıklayın, ve VPN Bağlantıları yazan yere gelin. Aşağıda ki resim gibi birşey görmeniz gerekiyor.

Connect yazan yere tıkladıktan sonra sizi aşağıda ki gibi bir ekran karşılayacak. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın. Yukarıda ki ayarlara göre kullanıcı adınız username şifreniz ise Sifre123456   Bu bilgileri girin ve OK butonuna basın.

 

Eğer herşeyi doğru yaptıysak aşağıda bulunan resimde ki gibi Connected yazmalı. Bakınız aşağıda ki resim;

 

Son adım ise test, https://www.whatismyip.com/ adresini ziyaret edin ve IP adresinizin değiştiği, sunucunuzun IP adresini gördüğünüze emin olun.

 

BİTTİ!

Hepsi bu kadar arkadaşlar. Artık dilediğiniz siteye girebilirsiniz. Eğer lokasyon olarak Hollanda, Almanya yada Fransa yı seçtiyseniz, çok da hızlı bir vpn bağlantınız olacaktır.  Eğer yapamayanlar olursa lütfen yorum yazsın, elimden geldiğince yardımcı olabilirim. Ayrıca bu makale için bir adette video hazırladım, Yapamayanlar var ise, size karışık geliyorsa, sizin için hazırlamış olduğum videoyu izleyin.  Umarım bu yazı sizin için faydalı olmuştur.